KMHABER
Akdeniz Bölgesinin Haber Sitesi

 • DOLAR
  7,6282
 • EURO
  8,9084
 • ALTIN
  458,75
 • BIST
  1,1672
12 çekirdekli MacBook geliyor. İşte bu yüzden oyun değişiyor

12 çekirdekli MacBook geliyor. İşte bu yüzden oyun değişiyor

Apple , Mart 2020’de MacBook Air’i güncellediğinde, sonunda dört çekirdekli bir Intel işlemci sunduğunu görmekten memnuniyet duyduk . Apple’ın Intel’in son teslim tarihlerini karşılaması için uğraştığı mücadelelere işaret eden çok gecikmişti.

Ama bunun iyi göründüğünü düşünüyorsanız, henüz hiçbir şey görmediniz. Apple’ın Mac’lerindeki mevcut Intel yongalarının yerini almak için kendi ARM tabanlı işlemcileri üzerinde çalıştığını uzun zamandır biliyoruz . Şimdi, Bloomberg’den gelen yeni bir rapor, bunların her bir işlemcideki çekirdek sayısını iki katına, hatta dört katına çıkarabileceğini ve 12 veya daha fazla çekirdeğe sahip MacBook’lara yol açabileceğini ortaya koydu. Evet, işlemciler söz konusu olduğunda daha yüksek rakamlar genellikle iyi bir şeydir, ancak bundan daha fazlası vardır.

İşlemcinin içindeki her çekirdek, bir fabrikadaki bir işçi gibidir. Fikir, daha fazla çekirdekli bir işlemcinin, aynı zamanda, tek çekirdekli bir yongadan daha fazla iş yapabileceği, tıpkı daha fazla çalışanı olan bir fabrikanın tek başına çalışan tek bir kişiden daha üretken olacağı gibi (bu, , elbette, çok basitleştirilmiş bir görünüm).

Video düzenleme, mühendislik veya makine öğrenimi gibi birçok zorlu görev, çok sayıda çekirdeğe sahip işlemcilerde en iyi performansı gösterir. Bu yüzden Apple’ın Mac Pro’sundaki en temel işlemci bile 28 çekirdeğe kadar sekiz çekirdek ve rampa ile başlar – profesyonel kullanıcılar genellikle işlerini yapmak için birçok çekirdeğe ihtiyaç duyarlar.

Çekirdekleri kitlelere getirmek

Şimdiye kadar, çok çekirdekli yongalar, Intel’in Xeon işlemcileri gibi pahalı iş istasyonu yongalarına ayrıldı. Ancak son birkaç yılda, MacBook Pro 16 veya Dell XPS 15 gibi üst düzey ana dizüstü bilgisayarlara daha fazla çekirdek sayımı başladı . Bu, sıradan insanların ellerine daha çok çekirdekli işlemci gücü kazandırdı.

Yine de, bunlar çoğu insanın kullandığından daha pahalı ve daha büyük dizüstü bilgisayarlardır. Bu tür bir güç üretmek pahalıdır, ancak aynı zamanda çok fazla ısı yaratır, bu da MacBook Air gibi ince ve hafif bir dizüstü bilgisayarda ideal değildir, sessiz ve serin çalışmanın en önemlisidir.

Bloomberg’e göre, Apple kendi ARM tabanlı CPU’larına geçtiğinde tüm bunlar değişebilir. Bloomberg’in raporunda, bu yongaların ilki 12 çekirdekli bir teklif olacak ve pil ömrünü koruyacak dört enerji verimli çekirdekle eşleştirilen zorlu iş yüklerine adanmış sekiz yüksek performanslı çekirdek bulunuyor.

Uzun zamandır ilk ARM tabanlı MacBook’un MacBook Air olacağını savunuyoruz çünkü güçlü uygulama geliştiricilerinin uygulamalarını çevirmek için zamana ihtiyacı olacak, Apple’ın şu anda üstünü işgal eden Intel işlemcilerle rekabet edebilecek güçlü yongalar geliştirmek için zamana ihtiyacı olacak -end makineleri. Bloomberg, Apple’ın ARM CPU’larını “yeni MacBook” da piyasaya süreceğini tahmin ederek biraz farklı bir yaklaşım benimsiyor ve potansiyel olarak durdurulan 12 inç MacBook için geri dönüşe atıfta bulunuyor.

Her iki durumda da, bu tür çok çekirdekli işlemci Apple’ın MacBook serisini tamamen dönüştürür. Sadece günlük işlem ve çoklu görevleri daha iyi idare etmekle kalmazlar, aynı zamanda video düzenleme ve müzik prodüksiyonu gibi içerik oluşturma görevlerine de izin verirler.

MacBook Air sadece bir dört çekirdekli Intel işlemcili kullanılabilir hale gelmiştir ve bunun giriş seviyesi modeli hala çift çekirdekli arz yapıştı. Bu arada 12 inç MacBook hiçbir zaman çift çekirdekli bir yongadan fazlasını sunmadı.

Kol tabanlı ilk CPU’sunun 12 çekirdekli bir canavar olmasını sağlamak Apple’dan büyük bir açıklama olurdu. Bu, güçlü bileşenlerin artık en pahalı cihazlarıyla sınırlı olmadığı anlamına gelir. Aslında Bloomberg, Apple’ın gelecekte 12 çekirdeğin ötesine geçmeye çalışacağına ve potansiyel olarak üst düzey bilgisayarlarını daha da güçlü hale getireceğine inanıyor.

Apple burada yalnız değil – AMD’nin Ryzen 4000 işlemcileri yüksek enerji verimliliğine sahip, ancak sekiz çekirdekli, MacBook Air gibi cihazlar için mükemmel hale getiriyor. Birçok şirket için, yüksek çekirdek sayıları gelecek gibi görünüyor – ve bu kullanıcılar için harika.

ARM tabanlı Apple işlemciler 2021’de piyasaya sürülecek, ancak Haziran 2020’de Apple’ın Dünya Çapındaki Geliştiriciler Konferansı kadar erken bir duyuru görebiliyorduk . Bu çığır açan duyuru, her yerde MacBook kullanıcıları için heyecan verici yeni bir çağın habercisi olabilir.

HABER:Yunus Emre Uzun

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM