ALTININ SON DURUMU NE OLACAK ?

ALTININ SON DURUMU NE OLACAK ?

Yiğit Gold’un Sahibi Bilal YİĞİT muhabirimiz Yunus Emre Uzun’un altın fiyatlarına ve kuyumculuk sektörüne ilişkin sorularını cevapladı.

Altının ons fiyatının küresel piyasalardaki gelişmelerin etkisiyle sınırlı yukarı yönlü hareket edebildiğini anlatan Yiğit, gelişmiş piyasalarda son dönemde görülen pandemi nedeniyle altına talebin arttığını söyledi.

Türkiye’de dış kaynaklı ekonomik dalgalanmanın dolara bağlı olarak altın fiyatlarına da yansıdığını hatırlatan Yiğit, “Türkiye’de altında afaki fiyatlar oldu, gram fiyatında 389 liraları görüldü. Biz bunları görüyorduk, insanlarımıza alışveriş yaparken dikkatli olmalarını söylüyorduk. Çünkü bu fiyatlar geçici fiyatlardı.Şimdi ekonomik konuların bir kısmı dengeye oturdu. Dolar 6,50’nin altına çekildi, altının gramı 375 lira seviyelerinde.” diye konuştu.

ABD ve birçok Avrupa ülkesinin normalleşme yönünde önlemleri gevşetme adımları attığını aktaran Yiğit, Türkiye’nin de pandemi konusunda dünyada örneğine az rastlanır bir başarıya imza attığını söyledi.

Yiğit, salgın gündemiyle tüm dünyanın olağanüstü bir süreçten geçerken, dünyada bazı madenlerin rafinerilerinin düşük kapasiteyle çalıştığını, uçak kargolarının açık olduğunu ancak lojistik ve gümrüklerde sıkıntılar yaşandığını anlattı.

Yiğit , “Kısa vadede altındaki iniş çıkış yatırımcılar panik yaratmasın.Altın pandemi sürecinde  yatırımcılar için güvenli bir liman olarak görülüyor.Piyasalardaki dengelenmenin sürmesi halinde  altın’a gösterilen talebin artacağına inandığını söyleyen Yiğit, bunun da piyasanın çarklarını yağlayacağını kaydetti.

Yiğit, “Maraş deyimiyle altın kulağa küpe olsun” dedi

Haber: Yunus Emre Uzun

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM