KMHABER
Akdeniz Bölgesinin Haber Sitesi

 • DOLAR
  6,8627
 • EURO
  7,7740
 • ALTIN
  397,05
 • BIST
  1,1300
AVRUPA BAHARI

AVRUPA BAHARI

ABD de ırkçı cinayet sebebi ile sokaklar hala karmaşa içinde. Öldürülen siyahînin ailesinin sükûnet çağrısı az da olsa karşılık verdi ama sorunlar hala devam ediyor. Daha önce ki yazıda bu ateş başka yerlere sıçramasın demiştik ama korkulan oldu ve bu kaos Avrupa ya sıçramış durumda. Almanya , İngiltere , Fransa Covid 19 salgınına rağmen sokak eylemleri ile çalkalanıyor. Bu eylemleri yorumlamak gerekirse ya bir uyarı ya da Avrupa Baharı demek yerinde olacak diye düşünüyorum. Avrupa da hem seçimlere katılımın düşük yüzde de olması hemde araştırmalar sonucunda devlete güven problemi olan batıda bu tür eylemler çıkarmak oldukça olası ve kolay projelerdir. Hatırlarsanız Arap Baharı sloganı ile ortadoğuyu kaosa mahkum etmişlerdi ve bunun bizde de sergilemek istemişler ama başarılı olamamışlardı. Şimdi aynı senaryo ırkçılığa hayır kostümü ile Avrupada. Süreç belki ortadoğuda ki kadar kanlı olmaz ama başarı olacağı kanaatindeyim. 

 

Neden mi ? 

 

İlk etap sokak eylemleri ve bu eylemlerin muhtemelen öncüleri ya sanat camiasından olacak ( İngiltere de siyahî bir film yıldızı eylem sırasında konuşma yaptı ) ya da sivil toplum kuruluşları aracılığı ile halk örgütlü ve planlı olarak sokağa dökülecek. Kargaşa içinde ekonomik olarak sorun yaşayan hükümet bu konuda adım atmak isteyecek ya anlaşma yolu ya da sert müdahale ki sert müdahale kargaşa çıkaranların işine gelir, gezi de polisin zor kullanarak taksimde ki kamp alanının dağıtılması ve onlarca insanın yaralanması olmayda emri veren üst düzey emniyet yetkilisi Fetö üyesi çıkmıştı ve bu olayları daha çok kızdırmıştı. Anlaşma yolu ise göstericilerin isteklerini yerine getirmek olacaktır ve bunun da bir örneğini gezi de yaşadık. Okudukları manifesto ile köprü inşaatları , havalimanı inşaatı gibi önemli yatırımların durmasını istemişlerdi. Ama hükümet bu süreçte başarılı bir politika ile bunları savuşturdu. Avrupa devletlerinin bu durumda nasıl bir  tutum sergileyeceği merak konusu ama bu olaylar ya devletleri sindirmek için ya da değişim için yapılmış planlı bir harekât. 

 

Halkın ve devletin bir olmadığı ve güvensizlik ortamında kazanan her daim feodal düzenin efendileri olacaktır. Nasıl diye merak edenler uluslararası sivil toplum kuruluşlarını kimler finanse ediyor ona bakmaları yeterli. Saygılar…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM