Fo-Ti Bitkisi Nedir ? İçerdiği Bileşikler, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Fo-Ti Bitkisi Nedir ? İçerdiği Bileşikler, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

  • 16 Haziran 2019 12:33
  • A
  • A

 

Fo-Ti Bitkisinin İngilizce Adı : Knotweed, knotgrass, bistort, tearthumb, mile-a-minute

 

Fo-Ti Bitkisinin Bilimsel Adı : Radix polygonum multiflorum

Fo-Ti Bitkisi Nedir ?

Ekstresinin doğal antioksidan ve mikropları öldürücü etkisi bildirilmiştir. Çin bitkisel tonikleri içinde en çok kullanılanıdır.

Fo-ti Bitkisinin İçerdiği Bileşikler Nelerdir ?

Başlıca aktif bileşenleri hidroksiantrakinonlar, sitlbenler, diğer fenolik bileşikler ve onların glikozidleri, lestin gibi fosfolipidler ve eser elementledir.

Fo-ti Bitkisinin Etkileri ve Faydaları Nelerdir ?

Fo-ti’nin içerdiği lemodinin kolinerjik, serotojenik ve GABAjenik sistemlere etki ederek sikloheksimid ile hafıza bozukluğu oluşturan sıçanlarda koruyucu etkiler gösterdiği bildirilmiştir.

Kan kolesterol ve triglesid düzeylerini düşürücü, baş dönmesi giderici, kas, tendon ve kemikleri kuvvetlendirici, ağrı kesici, ömrü uzatıcı etkileri bildirilmiştir. Yaşlılıkta canlandırıcı ve güçlendiricidir.

Bazı ülkelerde piyasada sıvı ekstreleri bulunmaktadır. Bitki ekstrelerinin ateş düşürücü, kan şekerini düşürücü, sakinleştirici ve tümörleri önleyici etkileri vardır.

Fo-Ti Bitkisinin Zararları, İstenmeyen Etkileri ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktaları Nelerdir ?

Romatizma, artrit, gut, böbrek taşı ve mide asid fazlalığı sorunu veya yatkınlığı olanların kullanmaları tavsiye edilmez. Fazla miktarlarda kullanım, deri döküntüsü ve el-ayak uyuşukluğuna neden olabilir.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.