KMHABER
Akdeniz Bölgesinin Haber Sitesi

 • DOLAR
  6,8627
 • EURO
  7,7740
 • ALTIN
  397,05
 • BIST
  1,1300
Güç Piramidine Yeni Düzen

Güç Piramidine Yeni Düzen

Herkes salgın tehlikesi ile tüm gündemini meşgul ederken küresel düzeyde kartlar yeniden dağıtılıyor. Salgının merkez üstü ABD gitgide daha zor bir sürece sokuluyor. Salgının en çok vurduğu ABD de şimdi de gezi benzeri olaylar oluyor. Gezi çevreci grupların doğa aşkı paravanı ile başlayıp yağma ve kaosa dönüştürmü , aynı senaryo şimdi de ABD de yaşanıyor. Siyahi bir vatandaşın bir polis tarafından vahşice boğularak öldürülmesinin ardından halk sokaklara dökülmüş ve daha sonra yağmalar kundaklamalar vs vs. Peki bu durumlar bize neyi gösteriyor ?

Küresel güç ABD koltuğundan indirilmeye çalışılıyor ve yeni nizam kurmak isteniyor. Peki bunu yapan kim diye merak ediyor kamuoyu. Sayın okurlar kim olduklarının hiçbir önemi yok ister Çin Devleti diyin ister küresel sermaye sahipleri diyin ister gizli örgütler diyin farketmez , önemli olan bizim için bu yeni kurgu yapanların Türkiye için biçtiği konum ve bizim bu konuda ne yapacağımız. Dünya güç dengesi batıdan doğuya kaydırılmak isteniyor. Yeni ticaret yolları , kaynaklar , enerji kaynakları. Peki Türkiye bu düzende nerde ?

Yeni ipek yolunun üzerinde olması hasebiyle Türkiye mühim bir konumda ama bu durum Türkiye küresel güçler için risk teşkil ediyor. Neden risk sorusunun cevabı ise şöyle.

1) Libya ile yapılan anlaşmalar ile Akdeniz de bir hat oluşturması ve deniz ticaretinde söz sahibi konuma gelmesi , ayrıca Libyanın petrol konusunda Türkiye ile anlaşmaya varması. Ayrıca yeni deniz yolu ile İsrail den batıya akacak petrol doğalgaz hattına engel olması da bazı kesimlerin canını sıkmış durumda.

2) Yerli otomobil , yerli solunum cihazı , sağlık turizmi , savaş sanayi atakları ile büyük bir ticari pazara müşreti olarak değil satıcı olarak girmesi ve büyük pazardan pay istemesi kimlerin canını sıkmış siz hesaplayın artık.

3) Salgın süreci boyunca planlı ve sistematik çalışan devlet dünyanın bir çok yerine de yardımlar yollamış ve dünya devi sayılan bir çok devlete örnek olmuş durumda , bunun sonucu olarak hem ulusal boyutta güven artışı hemde uluslararası boyutta statü artışı ile daha iyi bir konuma gelmiştir.

3) Yıllarca büyük oyuncuların oyun sahasına dönen ortadoğu ülkelerinde yürüttüğü stratejik hamleler ile ve özellikle Suriye’de güvenli bölge ve askeri operasyonlar ile Türkiyesiz bir ortadoğu planına izin vermeyeceğini herkese göstermiştir.

Şimdi değerli okurlar hem uluslararası kamuoyunda karalamalar hemde içerde ki taşeronlar ile üstümüze gelmelerinin sebebini umarım anlatalbildim. Güçlü bir Türkiye kimsenin işine gelmez ama huyumuz kurusun kimsenin güdümü ile değil hakkın ve hakikatin ateşi ile hareket etmeye alışmışız. Saygılar…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM