KMHABER
Akdeniz Bölgesinin Haber Sitesi

 • DOLAR
  8,0839
 • EURO
  9,5549
 • ALTIN
  495,39
 • BIST
  1,1818
HAYALLERİ DAR KALIPTA BİR TÜRKİYE

HAYALLERİ DAR KALIPTA BİR TÜRKİYE

Daha önce ki yazılarda uluslararası stratejinin bir devletin önemli eylem planlarından biri olduğunu ve bu stratejilerinin mahiyetini anlatmıştım. Özellikle Türkiye Devlet’inin hem Afrika’da hem Akdeniz’de hemde Ortadoğuda uyguladığı politikalar hızlanmışken bazı kesimler sözde barışçıl söylemler ile bu hamleleri gölgede bırakma çabasında. Bizim şurada ne işimiz var , neden şu devlet ile aramızda sorun var herşey masada çözülür gibi söylemler ile algı oluşturulmaya çalışılıyor.

Nasıl mı ?

Seçim ile başa geçen Muhammed Mursi’nin askeri darbeyle indirilmesi ve yerine darbeci Sisi’nin geçmesinin ardından iki ülke ilişkileri bozuldu. Neymiş efendim biz neden Mısır ile bu durumdayız neden Sis ile aramızı düzeltmek için çaba sarfetmiyorda İhvan grubuna destek veriyoruz. Bu yürüttüğünüz strateji Mısırın içişlerine karışmakmış.

Suriye’de ne işimiz var onların toprak bütünlüğüne zarar veren polikalar izliyormuşuz ve Esed ile masaya oturmak daha faydalı olacakmış.

Libya’da ne işimiz var onların bu durumu bizi ilgilendirmez bizim askerimizin orada işi yok.

Neden Ermenistan ile Azerbaycan arasında ki soruna dahil oluyoruz bu bizi alakadar etmez.

Bunların hepsini söyledikten sonra da Ak Parti Hükümeti bizi yanlızlaştırdı derhal bu politikadan geri dönmelidir diye ekliyorlar.

Değerli okurlar bu yürütülen polikalar yerelleştirme denen sinsi virüsü bunyelere sokup mücadele masasında birlik oluşturmayı engelleme adına atılan adımlardır.

Irak da bir sorun olduğunda deniz aşırı bir ülke olan ABD gelip müdahale edecek ve yaptığı katliamlara rağmen demokrasi bekçisi olarak görülecek ama Türkiye sınır güvenliği için tampon bölge oluşturunca işgalci olacak. Rusya ve BAE Libya’da katliamlar yapan gayrı meşru Hafter’i destekleyince kim ses çıkarmayacak ama Türkiye müttefiki olduğu bir resmi devlete yardım edince orada ne işimiz var olacak. Ermenistan Avrupa’nin desteği ile Karabağ’ı işgal edecek o zaman sorun yok ama kardeş ülke Azerbaycan’a yarım edince Türkiye hukuksuz olacak. Geldiği andan itibaren Türkiye ile yakın ilişkiler kuran rahmetli Mursi darbe ile indirilince kimseden ses yok ama batı uşağı Sisi’ye tepkiyi biz koyunca vay efendim Türkiye yanlızlaşıyor. Bu söylemlere çocuklar bile güler.

Bu söylemlerin altında Türkiye’yi dar kalıplara hapsetmek ve hiçbir şekilde bölgesel politikalarda yer almamasını sağlamak yatmaktadır. Bu polikalar sadece bize değil bir çok ülkeye uygulanıyor. Uluslararası STK lar aracılığıyla yerelleştirme fikri pomplanıyor. Örnek vermek gerekirse biz Filistin mücadelesini ümmet bilinci ile yürütürken bazı sözde özgürlükçü STK lar bunun Filistin milli mücadelesi olduğunu ve sadece Filistin halkını ilgilendiren bir konu olduğunu savunuyor. Aynı sıkıntı devletler içindeki azınlıklara  yapılarak karışıklıklar çıkarılmaya çalışılıyor.

Küresel güçler her yerde isteği gibi ay koşturacak ama devletimiz haklı bir mücadele içine girdiğinde işgalci yaftası yapıştırılacak.

Hiç kimse kusura bakmasın devletimiz eğer bir yerde gayri nizami bir durum söz konusu ise ( Libya , Azerbaycan , Suriye gibi ) orda olacaktır. Eğer bir yerde hakkı var ise ( Akdeniz , deniz yetki sınırları gibi ) asla hakkını kimseye yedirmeyecektir. İşgal ve gayri nizami bir politika yürüten bir zümre var ise ( Mısır , BAE , Suriye gibi ) tepkisini her daim koyacaktır.

SAYGILAR…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM