KMHABER
Akdeniz Bölgesinin Haber Sitesi

 • DOLAR
  7,6261
 • EURO
  8,9064
 • ALTIN
  456,81
 • BIST
  1,1666
Hizmet mi? Roche’ye Rant mı?

Hizmet mi? Roche’ye Rant mı?

Türkiye Covid-19 ile mücadele kapsamında son günlerde hareketli saatler geçiriyor. İyileşen hasta sayısında ki yükselme ve vaka oranının düşmesi yüzleri güldürürken kamuoyu Prof. Dr. Ercüment Ovalı’yı konuşuyor. Ovalı sosyal medya hesabından bir aydır laboratuvarda üzerinde çalıştıkları ilacın etkili durduğunu ve klinik testlere başlanması gerektiğini söyledi. Ovalı’nın Dornaz Alfa olarak tanımladığı bu ilaç, kistik fibrozis tedavisinde kullanılan bir ilacın farmakolojik adı. Olabilir tabi bazı tersler yapılmıştır ve sonuçlar olumludur ama böyle bir durumu sosyal medya malzemesi yapmak yerine gerekli yerler ile iletişime geçip raporlu olarak sunmak daha mantıklı diye düşünüyorum. Kaldı ki Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca konu ile alakalı biz bu topraklara aidiyet içinde olan, insanlığa faydalı çalışma yapan herkes bizim için kıymetlidir. Yayın, araştırma ve çalışmanın nasıl yapıldığı da çok iyi bilinir. Klinik araştırma için bu çağrımıza cevap verilebilirdi. İlaç ve aşı işi hem milli, hem stratejik bir iştir, sosyal medya üzerinden yapılmaz. Uluslararası firmanın ilacı umutlar tüketilerek ifade edilemez diye açıklamada bulundu. Peki Sayın Ovalı’nın bahsettiği ilaç ilaç nedir ?

Dornaz Alfa solunum yolu enfeksiyonlarının sık ve şiddetini azaltmak yoluyla akciğer fonksiyonlarını korumak ya da iyileştirmek amacıyla geliştirilmiştir ve patenti çok uluslu bir firma olan Roche firmasına aittir. İşte ilginç olan durum ise burada başlıyor. Bu firma ülkemizde ve bir çok ülkede faaliyet gösteren çok uluslu ve biraz da sabıkası kabarık bir firma. Örnek vermek gerekirse bir zamanlar insanlarda tedirginlik yaratan kuş gribinin ilacı da bu firmaya ait ve küresel boyutta tek el konumundalar. İlaçlara fahiş fiyat uygulamaktan ve usulsüzlükten ABD de 500 miyon Avrupa’da da 462 milyon gibi rekor bir cezaya çarptırılan bir firma. Bu arada Dornaz Alfa ilacı fiyatı yüksek diye satışı az olan bir ilaç ve şu an fiyatı 3 bin TL civarında. Ülkemizde de bir skandala karışmış bu ilaç firması. 2004 yılında bazı devlet hastahanelerine 88 liraya sattığı ilacı SSK ya 230 liraya satmış ve bu usulsüzlüğün tespitinden sonra ceza almış. Bu usulsüzlüğün sonucunda SKK yaklaşık 8 milyon lira zarar ettiği tahmin ediliyor. Bu bilgiler ışığında birkaç soru sormak istiyorum.

Bilim çalışmalarının etkinliği sosyal medya üzerinden mi duyurulur yoksa raporlu bir vaziyette yetkili makamlara mı iletilir ?

Sağlık Bakanı bize herhangi bir bilgi ve araştırma gelmedi açıklamasınıda unutmamak gerekir.

Sosyal medyada böyle birşey yapmak ve insanların umudu ile oynamak bazı yerlere rant kazandırma amacı mı güdüyor ?

Devlet her türlü desteğe ve teşfiğe açık iken neden bu durum bir proje dahilinde bakanlık ile paylaşılmadı ?

Bu soruların cevaplarını sanırım bu millet gayet iyi biliyor. Saygılar…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM