KMHABER
Akdeniz Bölgesinin Haber Sitesi

 • DOLAR
  7,6261
 • EURO
  8,9064
 • ALTIN
  456,81
 • BIST
  1,1666
İnternet Gazetecileri Yasası Çıkacak mı?

İnternet Gazetecileri Yasası Çıkacak mı?

Geçtiğimiz günlerde Bursa’da İnternet Gazetecileri Federasyonu kuruldu. Federasyonun ilk hedefi İnternet Gazeteciliği yasasını bir an evvel çıkarılması için çaba sarfedeceklerini ve 2020 Mart ayında meclisin gündemine gelebileceğini bildirdiler.
Biz internet gazetecileri olarak bu duruma biraz umutlandık. Taki araya devletinde öngörüsünde olmayan Coronavirüs denen bir illet çıktı ve beklediğimiz yasa gündem dışı kaldı.
İnternet gazetecileri aynı sigorta kodu ile, aynı vergiye tabi olarak işlerini yürütsede. Mesleklerinin devlet nezdinde tanınmaması internet gazetecilerine büyük sıkıntılar yaratmakta.
Avrupa ve ABD’de bir çok bilinmiş gazete devletlerinde yardımı ile dijitalleşmiş kağıt kullanım oranını tamamen ortadan kaldırmış ve büyük getiriler getirmiştir. Çalışan İnternet Gazetecilerine tüm hakları tanınmıştır.
İnternet Gazetecilerinin yaşadıkları en büyük sorunlardan biri sarı basın kartına başvuramamaları ve akredistasyonlardan yararlanamaktadır. Ayrıca 2014 Mart ayında meclise taşınıp geçemeyen internet medyası tasarısında belirtilen isteklerden biride Basın İlan Kurumu tarafından aracılık edilen resmi ilanlardan pay almak.
Bu bizler için bir rüya gibi gözüksede aslında belirli şartları yerine getirmek şartı ile zor bir kanun olduğunu düşünmüyorum.
Şu yaşadığımız Covid-19 pandemi günlerinde vatandaşın gazetelerden çok internet medyasından gündemi takip etmesi ve gazete triajlarının aşırı derece düşmesi hatta zarar etmesi , vatandaşın koronavirüs dolayısı ile artık gazete almaya bile korkması, Gazete sahiplerinin aşırı kur farkı nedeni ile kağıt ve boya paralarına ödeme yapacak durumu olmaması, Basın İlan Geliri olmasına karşın bu işin masraflara yetmemesi İnternet Gazeteciliği Tasarısının önemini bir kere daha gün yüzüne çıkartıyor.
Türkiye’de bir çok gazete yayınlarını durdurarak dijital dünyaya açıldı bile.
2014 yılında meclise tasarı olarak gelip kabul edilmeyen yasada neler vardı biraz araştırarak sizlere göstermek istedim.
“5187 sayılı Basın Kanunu kapsamında Türkiye’deki internet haber siteleri de artık gazete ve dergiler gibi süreli yayın olarak değerlendirilecektir
“İnternetteki haber sitelerinde görev alan gazetecilerin geleneksel medyada çalışan meslektaşları ile aynı konuma getirilecektir.
İnternet haber sitelerinin süreli yayın kategorisi ile aynı duruma gelmesi sitelerin dergi ve gazeteler gibi künye koymaları zorunlu tutulacaktır. Haber sitelerinin sahipleri ve site sorumlularının adları, adresleri, haber sitesinin faaliyetlerinin yürüttüğü iş yerinin adresi ve hizmet sağlayıcısının adı, adresi ve ticari unvanının sitenin ana sayfasında yer alan “iletişim” bölümünde yer alma zorunluluğu getirilecektir. Haber sitelerinin normal gazeteler gibi yayın cezasına çarptırılma durumunda site çalışanlarına basın kartı verilmemesi veya resmi ilan ve reklam imkânlarının verilmemesi gibi yaptırımların uygulanması söz konusu olacaktır.
Yeni yasa tasarısına göre, internet haber sitelerinin kayıtları için yönetim yerinin bulunduğu Cumhuriyet Başsavcılığı’na beyanname verme yükümlülüğü getirilecektir. Aynı zamanda bu sitelerin faaliyetlerini “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi” hakkında kanunda belirtilen içerik sağlayıcı ile yer sağlayıcı yükümlülüğüne uygun olarak yerine getirmesi gerekmektedir.”

Burada anlaşılacağı üzerine internet medyası tasarısının çıkması devlete maddi olarak büyük bir külfet olmuyor. Zaten bu yasa ile bir çok Ulusal ve Yerel gazete dijitalleşeceği için ve masraflarının büyük ölçüde düşüreceği için basın ilan payı beklentiside düşecek, daha donanımlı iş imkanı sağlayacak hatta bu yasa ile istihdam sağlamayacaktır.
Geliri olmayan Haber Siteleri belirli şartlar karşılığında bünyesinde istihdamda sağlayabilecek güce yükselecektir.
Hatta büyük ölçüde kağıt üretimi durarak ormanlarımızda ki ve çevremizde ki ağaçlar kağıt üretimi için kesilmeyecek çevreci bir eylem gerçekleştirmiş olacağız.
İnternet yasası geldiğinide bu işi paravan yapan ve künyesi olmayan bir çok asılsız haberler yapan çürük yumurtanında önüne geçeceği kanaatindeyim.
İnternet Gazetecileri belirli şartlar karşılığında yasa ile korunmalıdır.
Yasa ile korunmadığımız her dakika, künyesiz, isimsiz bir çok işgüzar paylaştıkları yalan haberlerle insan beynine büyük manipilasyonlar yaparak yalanlara inanması için her zaman zeminde hazır olacaktır.

Ama herşeye rağmen bu yasa bir türlü meclisten geçmiyor, gündeme bile gelmiyor hatta sebebide bilinmiyor…

Hayırlısı olması dileği ile…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM