Önce Bizimkiler Hak Yemesin! Sizde Hakkaniyetli Olun!

Çok güzel bir sitem oluşturulmuş kim gerçekten işini yapıyor, kim gerçekten bu işten ekmek yiyor, kim gerçekten bu işten evini geçindiriyor ortaya çıksın diye çaba harcanıyor. Bu çabayı harcayan komisyon üyeleri büyük sıkıntılar ile uğraşıyor.

Haklı olarak tüm cemiyet başkanları kendi üyelerini iyi bir kategoriye koymak için çaba sarf ediyor. Yani öyle olduğunu düşünüyorum.

Lakin tüm komisyon üyeleri (kategoride yerini hak edenler hariç) hak etmeyen üyeleri içinde çabalaması, bu işi hak edip yıllarca emek vermiş bende dahil bu insanların hakkını gasp ettiği taraftarıyım.

Mesela Kategoriler kısmında komisyonda bir inisiyatif kurulmuş güzel hoş, vergi levhası eski yeni kıstası kaldırılmış, bu adamın vergi levhası yenide kendisi farklı kuruluşlarda çalışmış, yada yeni kurmuş ama iyi çalışmış insanların hakkını vermeye "çalışmışlar". Hakkını verirken o inisiyatif beni unutmuşlar.

Ama şu da var cemiyetler olarak bir tane kağıt gönderdiler, kağıtlarda dünya kadar iş yeri bilgileri, alexa bilgileri, google falan fistan dünya kadar bilgiyi aldılar.Bence çok iyi bir sitem olan kategori ve komisyon oluşturdular, bu adam gerçekten gazetecimi, yoksa değil mi bir süzgeçten geçirdiler. Gazeteci kılığında ki ortalık karıştıran veya bu işi yan işi olarak yapan veya bu işi çıkar olarak gören kalemşörleri elediler. Buda güzel. Bir karşıtlığım yok ama bana haksızlık yaptılar.

Ne dediler, o elimize verilen bilgiler doğrultusunda sizi kategori edeceğiz( Not: Bu kategori iyi gazeteci kötü gazeteci, işini iyi yapan, kötü yapan kategorisi değil ama kamuoyuna öyle aks oldu ayrı dava.)

Tamam o bilgileri şuanda istifa ettiğim bir dernek başkanına verdim.

Şimdi soruyorum komisyona, dernek başkanlarına ve o kategoriye giren gazetecilere...

Resmi olarak 1 Nisan 2010 tarihinde şuan ki iş yerimi kurmuş, o günden bugüne aynı meslek grubunda olan başka iş yerlerinde çalışmış ama aralıksız bu mesleği yapmışım. Hemen hemen bir çok platformda haberde olmuşum. Ayrıca bu on yıllık süreçte bu memlekette gazete çıkarmışım, haber sitelerim olmuş, ayrıca rahmetli babamla dergiler çıkarmışım. A partisinin haberine de gitmişim b kurumunun haberine de gitmişim, c kuruluşunun haberine de gitmişim gitmediysem de eksiksiz haberini yapmışım.

Ayrıca 3 yıl boyunca bir televizyon kanalında onlarca program yapmışım, Kahramanmaraş'ı tanıtmak için çaba sarf etmişim, beş kuruş para almadan yapmışım bunu. Ücret istediğimde olmuş ama vermedikleri halde memleketim için genede o programları yapmışım.

2010 Yılında, 20 yaşından 24 yaşıma kadar ki süreçte FETÖ'ye karşı onlarca haber yapmışım, Bunlar terörist demişim, baskılar yemişim, karakol karakol, mahkeme mahkeme gezmişim. Haksızlıklar görüp borç batağına sokulmuşum. Genede yılmamışım. Bu güne kadarda son bir yıl hariç reklam almadan, babam ve kendi çabamla gelmişim. Ama beni C kategorisine koyup bu işe yeni başladı, bir dernek başkanı çıkmış babasından miras kaldı, bir büyüğüm çıkmış ben bu adamı görmedim, biri çıkmış ben bu adamı tanımıyorum deyip beni C kategorisine koymuş.(Beni tanımamaları gayet normal çünkü reklam istemedim ki) Mesele A-B-C kategorisinde alınacak olan reklam ücreti değil. Misal benim elimde ki resmi belgeler ve yaptığım işler ortada iken bu kategoride ki "b" grubuna gelelim. Ben bu işe 2006 yılında başladım, 2010 yılında resmi olarak kendi iş yerimi açmış ve bir çok basın kuruluşunda çalışmışım. Çalışmazdım da baskılar yedim, para kazanamadım, borca girdim. O "b" grubunda 3 kişi hariç herkesten önce başladım bu işe. Yıllarca Bağkur ödedim, vergi ödedim, Sigorta ödedim, Gazete çıkardım, Haber siteleri açtım, haberler yaptım. (Tabi kıstas vergi mükellefiyeti ise inisiyatif kullanmaya bile gerek yok A kategorisin deyim, ama değilim tabi...KENDİM İÇİN BABAM ÖLENE KADAR REKLAM İSTEMEDİM)Bu verdiğim bilgiler arasında bir sarı basın kartım yok. Oda işe yaramıyor zaten. Çaycıda bile var, geçen bina bekçisinde, telefoncuda dahi gördüm.

2014 yılında iş yerimi bazı maddi nedenler nedeni ile Rahmetli Babama devrettim 2018 yılında kadarda onun üzerinde idi. Babam vefat etti, iş yerini üzerime aldım. Dergi ve Gazeteye ara vermiştik, haber sitemle devam ediyordum ki, mecburiyetten kurumlara reklam istemeye gittim. Her gittiğim yerde sen daha yenisin muamelesi ile karşılaştım. Aslında yeni değildim ilk kez reklam istediğim için yeni olmuştum. Çünkü reklam istemeyen basın kuruluşu mu olur. Olmaz tabi. Çünkü ekmeğini buradan kazanıyor. Bende ekmeğimi oradan kazandığım için ve babamında vefatı ile gittim reklam istedim. Verende oldu, şuan da mümkün değil diyende, olsun dedim vereninde haberini yaptım, vermeyenin de. İşim haber değeri olan her şeyi haber yapmak.

Her neyse ben bu işi gurur edindim. Kusura bakmayın yıllarca oturup kopyalayıp koplayayıp yapıştır ile gazeteci olanlar, bu şehir için bir tane gündemi olmayan, haber yazmaktan aciz resmi olarak gazeteci denilen insanların arasında kendimi "C" kategorisine yakıştıramadım. Bana "C" kategorisinin ücretini ödeyin sorun değil ama ben kendimi o kategoride görmüyorum. Gazeteciyim diyen (istisnalar hariç) herkesle de bilgi, donanım, haber yapma yarışına girerim. Basın Meslek İlkeleri hakkında hiçbir bilgisi olmayanlar ve haber yazmasını bilmeyen bir çok kişinin arasında "C"kategorisinin en sonunda bulunmak beni geriyor.

Kusura bakmayın! Kategoriniz iyi bir gazeteci olduğunuz anlamında gelmiyor. Etki ettiğiniz topluluğa bakarım ben. Beni sadece reklam istediğim kişiler tanımıyor. Ama sizi sadece reklam istediğiniz şahıslar tanıyor. (Herkes üzerine alınmasın, alınırsa da bu sizin sorunuz)

Hakkaniyetli davranın, elinizi de vicdanınıza koyun.

Haksızlık yapmayın.

Helede önceden haksız yere onlarca bin lira fatura kesipte, şimdi reklam ücretleri düştü diye yaygara çıkarmayın. Hak yemeyin.

Sadece şu sisteme sahip çıkın, hak edenlerde, hak etmeyenlerde ortaya hakkaniyetli bir şekilde çıksın. O liste hakkaniyetli bir şekilde yapılacaksa, ben reklamda almamaya razıyım. Bugüne kadar almadım, bundan sonrada almadan da gazetecilik yapabilirim. Çünkü benim işim bu, kebap yememde, ekmek arası domates diler yerim. Gözümde para yok benim. Olursa iyi yaşarım olmazsa gene yaşarım.

 

http://www.kmhaber.com/once-bizimkiler-hak-yemesin-sizde-hakkaniyetli-olun_4933m.html?fbclid=IwAR3_QlUJuHNDzeMJbeSUnz8Pw3xvAyYdWamwgYBKMmz6SloTn0CF9l5KH2E

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.