SESSİZ ŞİDDET-2

 

Maruz kalan için bu sessizlik silahının özellikle uzun süre kullanımı sonucu ortaya çıkan travma neticesinde depresyon, travma sonrası stres bozukluğu, kaygı bozuklukları, panik atak gibi bazı psikiyatrik hastalıklar görülebilmektedir. Maruz kalanda korku da ve şüphecilik de görülebilmektedir.

Öfkesine  gösterilmeyen tepki karşısında maruz kalan uygulayıcının neden bu kadar rahat olduğunu, neye güvendiğini sorgulamaya başlar. Sessizlik o kadar güçlü bir silaha dönüşür ki maruz  kalan bir süre sonra paranoyak düşüncelere kapılır. Sessizliğin neden devam ettiğini, ne planlandığını düşünmeye başlar. Bazen sessizlik bilinçli kullanılmaz. Amaç zarar vermek değildir ve uygulayıcı bu durumun zarar verebileceğini düşünemez. Konuşulması gereken yerde konuşmamak, müdahale edilmesi gereken yerde müdahale etmemek, hiçbir tepki, vermemek bir süre sonra maruz kalanda ciddi olumsuz hisler ortaya çıkarır ve bu olumsuz hisler neticesinde uygulayıcı ve çevresi ile maruz kalan ve çevresi için yani taraflar ve 3. kişiler için sorun yaratması maruz kalan için de yaşadığı kaosun dış dünyaya yansıması sözkonusu olabilmektedir.

Maruz kalan genelde ilk önce hatayı kendisinde aramaya meyillidir. Nerede yanlış yaptığını, neden tepki verilmediğini devamlı surette yorumlamaya başlar. Karşılaşılan ilk olumsuz duygu suçluluk duygusudur. Belirsizlik nedeniyle kafa karışıklığı başgösterir çünkü uygulayıcının ne düşündüğüne, ne hissettiğine dair ortada bir kanıt yoktur. Boşluklar vardır. Bu boşluklar, belirsizlik her türlü yoruma yolaçtığından kafa karışıklığı başgöstermektedir. Maruz kalan suçluluk hissiyle özellikle de kişilik problemi varsa kendisine zarar verebilir. Bu tür bir sessizlikle maruz kalanı manipüle ederek suçluluk hissi yaratarak intihara yönlendirme suçunu işlemek mümkündür.

Maruz kalan çaresizdir ve ne yapacağını, nasıl davranması gerektiğini bilemez. Bu yüzden davranışlarında da gelgitler, .çelişkiler görülmektedir. Bir garantörün İhmal suretiyle kasten adam öldürme suçunu da bu yolla işleyebilmesi mümkündür. Mide sorunları, diyabet gibi fiziksel belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Stres ve savunma sorunları yaşanmakta özdeğer, özsevgi ve özsaygı ile özgüven kaybı veya azalması gözlemlenmektedir. Psikolojik (duygusal) istismar sözkonusu olabilmektedir.

Devamı gelecek..

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.