KMHABER
Akdeniz Bölgesinin Haber Sitesi

 • DOLAR
  6,8627
 • EURO
  7,7740
 • ALTIN
  397,05
 • BIST
  1,1300
SİNSİ VİRÜS YERELSELLEŞME

SİNSİ VİRÜS YERELSELLEŞME

Dilimizden düşmeyen bir kelime var her yazıda her sohbette küreselleşme. Nedir peki küreselleşme dediğimizde basit anlatımı tek düzen bir sisteme âdette olma süreci ve benim için tehlikeli bir süreç. Nedeni ise adapte olacağımız düzen içimizde ki bizi yok ediyor. Ama bana göre küreselleşme gibi bir tehlike daha var o da yerelselleşme. Basit açıklaması ile ırkçılığın zirvesi. Osmanlıyı  bir düşünelim değerli kardeşlerim , aynı mahallede komşumuz ermeni olabilirdi veya Yahudi. Hıristiyan ile müslüman yan yana dükkânlarda ticaret yapıyordu. Türk , Kürt , Arap yan yana evlerde huzur içinde yaşıyordu ve hiçbir sıkıntı yoktu. Şimdi ise mahallede kim oturuyor seçer olduk , farklılıkları öcü gibi karşılar olduk. Bu tüm dünyada bu hale geldi. Nedenini yorumlarsak şöyle bir durum çıkıyor ortaya.

 

Bütün etkin gruplardan , ırklardan ve farklılıklardan sıyrılmış ve sadece tıpa tıp bize benzeyen bir insanlar ile yaşayıp geri kalan her şeyi dışladığımız zaman basit bir deyim ile böl parçala yönet taktiğinin ilk tuzağına düşmüz oluyoruz. Yerelselleşmeyi örneklendirerek anlatmak daha iyi olacak diye düşünüyorum. 

 

Etnik açıdan Kurtuluş savaşı sırasında Kürt Teali cemiyetinin varisleri şimdi HDP çatısı altında aynı politikayı yürütüyor. Amaçları özgür bir Kürt halkı değil yanlız bırakılmış ve din kardeşleri olan Türklerden koparılmış bir halk ve bu sayede provake ve koasa açık bir Türkiye. 

 

Etkin açıdan yerelselleşme HDP eli ile olurken inanç konusunda ise Alevî kardeşlerimiz kullanılıyor. Yıllar önce Gazi mahallesi olayları , Sivasta Madımak ve İBB nin yardım kolilerinde yolladığı dergide Alevîliği sanki farklı bir din gibi yansıtma. 

 

Değerli okurlar ABD’de  her dönemde kullanılan siyahî hamlesi iç huzurda cehpe oluşturma , Avrupa da aynı hamle sanki insan değilmiş gibi siyahîleri ötekileştirme ve siyahî liderler tarafından beyazları düşman kabul etmesi. Dünyada siyahî beyaz çatışması şeklinde köpürtülmeye çalışılan bu hamle ülkemizde Türk-Kürt , Alevî- Sünni diye şekil alıyor. İki gün önce bir grupla tartışma sırasında öldürülen genç için kürtçe şarkı dinlediği için öldürüldü yalanı ile twitter sallanmak istendi ve bu twitleri atanların başında bilin bakalım kim geliyor , hain fetö firarisi Emre Uslu. 

 

Ey insanlar! Sizi bir erkekle bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi soylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en üstününüz en çok takva sahibi olanınızdır. Allah bilendir, (her şeyden) haberdar olandır. Hucurât Suresi 13. Ayet aslında bize ince bir mesaj veriyor. Ayrım ve öteleme bizi batının kucağına bırakan bir politikadır ve küreselleşme ile yok etme politikasının ilk adımı yerelselleşme ile bölünmedir. Saygılar…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM