ÜLKEMİN ÜÇ SANCAĞI (2)

ÜLKEMİN ÜÇ SANCAĞI (2)

Bir önceki yazımda ülkemin üç sancağından Siyasi Sancak üzeriden durmuştuk.Bu yazıda ise dilimiz döndüğünce ekonomik sancak üzerinden bir kaç cümle kurmaya çalışalım. 

 

Ekonomi bilindiği üzere halk üzerinde doğrudan etkili bir konu. Bu sancakda olabilecek herhangi bir sorun direkt olarak halkı etkileyecek öneme sahip olduğundan üzerinden düşünülmesi ve fevri hareket edilmemesi gereken bir konu. 

 

Türkiye hem üretkenlik hemde dış ticaret pazarına girme konusunda bir çok adım attı. Gıda , tekstil ve son zamanların en büyük başarısı savunma sanayi. ASELSAN sonra 5 yılda gelirlerini iki kat arttırdı. Ne kadar garip dimi , artık ASELSAN da intihar olmuyor ve kâr payı yükselme grafiğine dönüyor. GSYH son 25 yılda üç kat artmış durumda. Şimdi şunu yeri gelmiş iken söyleyeyim , her zaman daha iyisi için daha yüksek için çaba sarf etmek gerek. Dün ile bugün aynı olursa zarardayiz demektir. Ama oturtup mantık çerçevesinde baktığımızda global pazarda ses getirdiğimizi ve bu durumdan rahatsız olanların sancağın kapısına dayandığını söylemek mümkün. 

 

ABD merkez Bankası rahibi bırakın yok ekonomik savaş başlatırım demişti ve öbür gün dolar yükseldi. Muhalif medya da ise işte ekonomi kötü o yüzden bu haldeyiz gibi lakırdılar yaptılar. Allah aşkına siz kimden yanasınız kimin militanısınız. 2002 yılında ülke geliri 200 milyar iken şimdi 800 ü aşmış durumda , bundan 20 yıl önce herkes ek iş yapan memurları konuşurken şimdi memurlar hangi arabayı alsak diye düşünüyor. Üniversite öğrencileri harç parası için çalışırken şimdi kitap parası bile lügatımızdan kalkmışken , bırak özel hastaneye gitmeyi önünden geçmeye korkarken halkımız şimdi sağlık büyük oranda ücretsiz olmuşken bunun nedeni ekonomik kalkınma değilde nedir ? 

 

Sosyal platformlarda ülkesi ile dalga geçmek isteyen kendini bilmezler Afrika ülkelerini örnek gösterip paraları bizden değerli , bu adamlar elinde mızrak ekonomileri bizden daha iyi gibi mantıksız bir yorumda bulunuyorlar. Karşınıza böyle adamlar çıkarsa dünyanın ikinci süper gücü Rusya’nın ve dünyanın teknoloji devi Japonya’nın parası bizden değersiz diyin. Tabi sadece döviz değil altın fiyatları meselesi var. 

 

Gittiği düğünde çeyrek altın takamayacak diye altın yüksek ekonomi batmış diyenlere ben diyecek laf bulamıyorum. Bir ülkede altın fiyatının yüksek olması o kadar kötü bişey değil , hele ki senin ülkende altın rezervi artarken. Hani o ekonomiyi batırdı denen sayın Berat Albayrak varya son senelerde ülke altın rezervini iki katına çıkardı. Hem içerde hem dışarıda neden bu adamın üstüne gittilerini sanırım anlamış olursunuz. 

 

Ekonomi Sancağı saldırı altında ve bu sadece dış baskılar ile değil içerdeki taşeronlar ilede yürüyor. Sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan dünya ülkelerine gelin yerli para kullanalım çağrısı dünya üzerindeki dolar ve Euro hegemonyasına bir hamleydi bunu görmek ve devletimiz yanında ekonomi saldırılara beraber göğüs germek gerek. 

 

Başka Türkiye yok değerli arkadaşlar , mücadelemiz bir ve zafer birlik beraberlik içinde gelecek…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM