YILDIRIM "TÜRKİYE'DE BU İŞİ BEN HALLETTİM"

İsmail Küçükkaya'nın İstanbul Seçimi 2019 Ortak yayınında  Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'a sorduğu  "Ulaşım politikaları kısmında ne vaat ediyorsunuz" sorusuna çok anlamlı bir yanıt verdi.


Yıldırım "Marmaray'ı yaptık, 3. Köprüyü yaptık, Kuzey Marmara Yolunu yaptık, Osmangazi köprüsünü yaptık. Dünyanın en büyük havalimanını yaptık bunlar ayrı, geçmişi konuşmayalım. Biz 2024 kadar vatandaşların yoldan yarım saat kazanmaları için çalışmalar başlatacağız. Yani baba evine  yarım saat önce gidecek. Bunu 518 kilometreye çıkartacağımız raylı sistemle başaracağız. Şuanda 233 kilometre var ve bunun üzerine her yıl 50 km ray döşeyerek metroların payı süre sonu  %48'e çıkacak, bugün ne kadar bugün %18 durumunda. Yüzde 30 artıracağız. Bu en önemli projemiz. Burda çok ciddi bir yatırım var. Bugüne kadar Ankara, İzmir ve İstanbul metrolarını yaptık. Dolayısıyla edindiğimiz tercübelerle bunu kolayca yapabiliriz. Bilmiyorum Marmaray'ı Ekrem Bey kullandımı. Bugüne kadar Marmaray'dam 350 milyon insan istifade etti. Yakın zamanda Marmaray'ın Banliyö hattını Gebze'den, Halkalı'ya kadar yaptık. O da hizmete girdi. Bu şekilde ciddi anlamda metrobüslerde biraz rahatlama oldu. Ama asıl Metrobüsü rahatlatacağımız şey, bu metrobü güzerhanını biz otonom ve akıllı metrobüs araçları değiştirip kapasiteyi yüzde 50 artıracağız. Bunu ben yaparım çünkü Türkiye'de daha önce yaptım."
 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.